Czy już pora zmienić opony na zimowe? Wyjaśniamy

Czy już pora zmienić opony na zimowe? Wyjaśniamy

Średnia dobowa temperatura sukcesywnie się obniża a dni stają się coraz krótsze, niemniej słońce wciąż nie daje za wygraną. Mimo wszystko jesień to dość nieprzewidywalna pora roku, która uwielbia zaskakiwać drogowców, dlatego już teraz warto poważnie zastanowić się nad wymianą opon na zimowe.

Kiedy warto zmienić opony na zimowe?

Lepiej nie czekać na pierwsze przymrozki czy opady śniegu. Choć ciężko wskazać precyzyjną datę to eksperci sugerują przesiadkę na opony zimowe, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7ºC. Niestety wielu kierowców decyduje się na zmianę opon dopiero, gdy spadnie pierwszy śnieg. A to bardzo nierozsądne, ponieważ opony letnie już przy 7ºC tracą optymalną przyczepność wskutek czego droga hamowania samochodu znacznie się wydłuża.

Opony zimowe dzięki odpowiedniej budowie i charakterystyce bieżnika pewnie trzymają się drogi i efektywnie odprowadzają nadmiar wody, błota oraz śniegu spod kół. Droga hamowania podczas niekorzystnych warunków pogodowych w porównaniu z ogumieniem letnim może zostać zredukowana o co najmniej 7 metrów a taka odległość na drodze bardzo często oznacza życie albo śmierć.

Przepisy prawa na terenie UE

Polska to jeden z nielicznych krajów w Unii Europejskiej, który jeszcze nie nakłada obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe. Opuszczając granice naszego kraju powinieneś mieć na uwadze, że jazda bez opon zimowych grozi mandatem w takich krajach, jak Niemcy, Czechy, Słowacja, czy Litwa. Polskie prawo nie narzuca wymiany ogumienia, niemniej jednak krajowe przepisy regulują minimalną głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm.

Jaka jest różnica między oponą letnią a zimową?

Opony zimowe są produkowane z odpowiedniej mieszanki gumowej z dodatkiem krzemionki, żywicy oraz polimerów, dzięki czemu zachowują elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach i lepiej dopasowują się do rodzaju nawierzchni. Ponadto zimówki posiadają specjalnie zaprojektowany bieżnik, posiadający liczne nacięcia (zwane lamelkami) w celu poprawy przyczepności na śliskiej powierzchni oraz głębsze rowki dla lepszego odprowadzania wody oraz błota pośniegowego.

Opony letnie wykonywane są z twardej mieszanki, która zapewnia optymalne właściwości jezdne podczas wysokich temperatur. Rzeźba bieżnika ogumienia letniego jest zdecydowanie mniej agresywna i zapewnia mniejsze opory toczenia w przeciwieństwie do opon zimowych.

Opony całoroczne

Opony całoroczne to ciekawe rozwiązanie dla osób mieszkających w dużych miastach, jak np. Warszawa, Kraków, czy Katowice, w których odpowiednie służby dość dobrze radzą sobie z odśnieżaniem ulic. Tego rodzaju opony łączą w sobie zalety opon letnich i zimowych, jednak nie nadają się do jazdy w skrajnych warunkach pogodowych. Warto korzystać wyłącznie z ogumienia posiadającego homologację zimową – jedynie wtedy mamy do czynienia z oponami całorocznymi, które zapewniają przyczepność w niskich temperaturach i posiadają wyspecjalizowany bieżnik.

Zamiast tego skorzystaj z wypożyczalni samochodów

Jeśli naprawdę nie chcesz zawracać sobie głowy kwestią wymiany opon a planujesz na przykład wyjazd w góry na ferie zimowe to być może zainteresuje Cię oferta naszej wypożyczalni samochodów. W przypadku krótkiego wyjazdu zapłacisz niewiele więcej, niż za wymianę opon w autoryzowanym serwisie a zyskasz auto w pełni przygotowane do podróży. Wypożyczalnia samochodów ABCO oferuje szeroki wybór pojazdów na każdą okazję.


Powrót: Blog
x