Jak jesienią bezpiecznie poruszać się po drodze samochodem z wypożyczalni? Praktyczne rady

Jak jesienią bezpiecznie poruszać się po drodze samochodem z wypożyczalni? Praktyczne rady

Jesień to dość specyficzna pora roku. Z jednej strony wita nas ciepłymi kolorami, zaś z drugiej mocno uprzykrza życie na skutek bardzo zmiennych warunków pogodowych. Jazda samochodem w tym okresie wymaga od kierowców zachowania szczególnej ostrożności nawet w piękne i słoneczne dni. O czym trzeba pamiętać i na co należy zwrócić uwagę na drodze w trakcie jesiennych wyjazdów?

Stan pojazdu

Złota polska jesień to nie tylko przyjemne dla oka krajobrazy, to również niekończące się opady deszczu, mgła, skrajne wahania temperatur w ciągu doby i oczywiście mnóstwo wielobarwnych liści, które na drodze wbrew pozorom mogą stanowić większe niebezpieczeństwo niż śnieg. Dlatego też przed wyruszeniem w dłuższą trasę warto przeprowadzić sezonowy przegląd auta.

Odpowiedni stan pojazdu, a w szczególności dobra kondycja opon, wycieraczek i akumulatora znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo na drodze. Na szczęście decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów praktycznie nie musimy martwić się o tego typu kwestie. Dla przykładu nasza wypożyczalnia samochodów posiada w ofercie jedynie nowe pojazdy, które podlegają regularnym przeglądom i są w pełni przygotowane na dany okres roku.

Jak zachować się na drodze?

Według statystyk do większości wypadków na drodze dochodzi w miesiącach jesienno-zimowych. Jesienią jazda samochodem bywa nie lada wyzwaniem – ulewny deszcz, ograniczona widoczność oraz mokra i zimna nawierzchnia mocno utrudniają wykonywanie optymalnych manewrów kierownicą. W takiej sytuacji nawet perfekcyjnie przygotowane auto może nie wystarczyć, by uniknąć wypadku czy stłuczki. Kluczowym elementem w tak trudnych warunkach jest oczywiście odpowiednie zachowanie kierowcy. Polska policja sporządziła trzy najważniejsze zasady, do których jesienią powinien zastosować się każdy kierowca:

  • Dostosuj prędkość pojazdu do warunków panujących na jezdni.
    Dozwolona prędkość na danym odcinku drogi może nie być bezpieczna, biorąc pod uwagę aktualnie panujące warunki pogodowe. Zawsze poruszaj się z prędkością, która zapewnia pełne panowanie nad pojazdem, uwzględniając zarówno przepisy prawa, jak również stan nawierzchni, widoczność, czy natężenie ruchu.

  • Zachowaj odpowiedni odstęp od pojazdu znajdującego się przed Tobą.
    Utrzymuj odległość od poprzedzającego auta, która w razie nagłego hamowania lub innego niespodziewanego wydarzenia pozwoli Ci uniknąć zderzenia.

  • Uważaj przy przejściach dla pieszych i ustąp pierwszeństwa pieszemu.
    Odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej co roku zajmujemy niechlubne miejsce lidera pod względem liczby zgonów pieszych wśród krajów UE (793 ofiary w 2019 roku).


Widoczność to podstawa

Nie należy obawiać się korzystania ze świateł przeciwmgielnych, ale trzeba ich używać zgodnie z przepisami. Tylne światła przeciwmgielne trzeba obowiązkowo włączyć przy widoczności poniżej 50 metrów. Przy lepszej widoczności korzystanie z tego typu lamp jest zabronione. Z przednich świateł przeciwmgielnych możemy korzystać w przypadku warunków, które powodują ograniczoną widoczność, jak np. rzęsisty deszcz lub oczywiście gęsta mgła. Ponadto lampy można włączyć na krętej drodze od zmierzchu do świtu, pod warunkiem, że posiada ona odpowiednie oznakowanie.

Uwaga na opadłe liście

Ciężko wyobrazić sobie jesienne krajobrazy bez wielobarwnych liści, które ozdabiają drzewa i niejednokrotnie zalegają na chodnikach a także drogach. Na jezdni pokrytej liśćmi powinniśmy zachować szczególną ostrożność, bowiem pod ich warstwą mogą czaić się dziury i koleiny, które podczas szybkiej jazdy mogą spowodować chociażby uszkodzenia podwozia. W przypadku braku dodatkowego ubezpieczenia, będziemy zmuszeni pokryć koszty naprawy wypożyczonego samochodu z własnej kieszeni.

Warto również pamiętać, że pokrywa liści na drodze w czasie deszczu potrafi być równie śliska co lód. Na takim podłożu bardzo łatwo wpaść w poślizg i utracić kontrolę nad prowadzonym pojazdem. W momencie poślizgu należy unikać gwałtownego hamowania i ostrych ruchów kierownicą.

Prosta droga bywa złudna

W trakcie ulewnego deszczu nawet na prostej drodze niezmiernie łatwo wpaść w poślizg. Winnym takiego stanu rzeczy jest zjawisko zwane akwaplanacją (z ang. aquaplaning). To sytuacja, w której opony tracą przyczepność, ponieważ bieżnik nie nadąża z odprowadzaniem wody wskutek czego spiętrza się ona pomiędzy oponą a jezdnią tworząc klin i samochód zaczyna "pływać". W takiej sytuacji musimy zachować spokój, wcisnąć sprzęgło i zdjąć nogę z gazu. Należy unikać gwałtownych skrętów i hamowania, aż do momentu odzyskania pełnej kontroli nad samochodem.

Jazda autem w trakcie jesieni może stanowić spore wyzwanie dla niejednego kierowcy. Niemniej wystarczy stosować się do wyżej wymienionych zasad i wskazówek, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży. Odwiedź naszą wypożyczalnię w Krakowie lub Katowicach, jeśli potrzebujesz w pełni sprawnego samochodu, który bez problemu poradzi sobie na wymagającej trasie.


Powrót: Blog
x